Ogromny wybór pierścionków zaręczynowych z różnymi kamieniami szlachetnymi sprawia, że decyzja o tym jedynym może wywołać zawrót głowy. Pewnym ułatwieniem będzie ich styl, kolor oraz symbolika kamieni, najważniejszego elementu tej wyjątkowej biżuterii. Wyjaśniamy znaczenie wybranych z nich.
Kamień szlachetny – serce pierścionka zaręczynowego
Bogactwo rodzajów kamieni szlachetnych może nie ułatwi wyboru, ale znaczenie, jakie ze sobą niosą, może być ważną podpowiedzią. W jubilerstwie są wykorzystywane różne kamienie szlachetne – można wybrać między innymi pierścionki z brylantami, szafirami, cyrkoniami czy ametystami.
Najczęściej są to kamienie szlachetne i półszlachetne. Szlachetne wyróżniają się wyższą trwałością, występują rzadko – jak na przykład rubiny, są też cenniejsze i mają wyższą wartość. Do najpopularniejszych kamieni szlachetnych należą diament, wspomniany rubin, szmaragd oraz topaz. Niosą głębokie znaczenie, prezentują się niezwykle okazale, a także przypisuje się im właściwości… lecznicze. Z kolei kamienie półszlachetne, tzw. ozdobne, są mniej trwałe – to między innymi jaspis, agat, turkus czy onyks.
Znaczenie wybranych kamieni jubilerskich
Diament. Diamenty to powszechnie znane kamienie szlachetne występujące w przyrodzie i wydobywane przez człowieka. Proces formowania się diamentu trwa miliony lat, dlatego też jest on wyjątkowo drogi. Mają matową powierzchnię i nieregularny kształt, dlatego należy je oszlifować, aby były wykorzystywane w jubilerstwie. Specjalna obróbka pozwala uzyskać kamień gotowy do umieszczenia np. w pierścionku czy naszyjniku. Pierścionki z brylantami to najpopularniejszy wybór na zaręczyny. Symbolizuje wieczną miłość, dobro i niewinność. Brylantowy szlif ujmuje doskonałością. Posiada też właściwości lecznicze – pomaga w walce z bólami głowy, kręgosłupa i kończyn.
Rubin. Ma zwykle intensywną czerwoną barwę, dlatego nie każdej kobiecie będzie pasował. Jest symbolem gorącej miłości, odwagi, namiętności i pasji. Przyciąga uwagę i dodaje pewności siebie. Podobnie jak pierścionki z brylantami cieszy się dużą popularnością wśród zakochanych par. Może jednak występować w różnych odcieniach – nie tylko w kolorze intensywnej czerwieni, ale też subtelniejszego różu. Ma także cenne właściwości lecznice – pomaga w przypadku dolegliwości sercowych, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Topaz. Kamień szlachetny mający uroczy i niebanalny kolor – występuje w wielu odcieniach. Co ważne, błękitne okazy rzadko występują w przyrodzie, zwykle można uzyskać taką barwę w wyniku podgrzewania lub napromieniowania. Topaz to kamień mistyczny, pomaga w pokonywaniu trudności, jest symbolem siły i mocy.
Szmaragd. Zyskał popularność jako kamień zaręczynowy, gdyż symbolizuje czystość i nieśmiertelność. W starożytności był czczony jako kamień prawdy i sprawiedliwości. Dzięki niebieskiej barwie działa też uspokajająco, pomaga w leczeniu bezsenności.