Jak zapobiegać pęknięciom skóry naturalnej?

Napisany przez on 29 lipca 2022 in Galanteria, Paski, Torebki - Bez komentarzy

Dodatki ze skóry naturalnej to inwestycja w jakość i komfort użytkowania. Starannie dobrane akcesoria, takie jak pasek, torba czy buty są eleganckim wykończeniem stylizacji i klamrą, która tworzy spójną całość. Kupując dodatki z naturalnej skóry, mamy oczekiwania co do jej jakości i trwałości.

Jednak nawet najlepszej jakości pasek skórzany będzie ulegał niszczeniu, jeśli nie zadbamy o niego w odpowiedni sposób. Warto poznać kilka podstawowych zasad użytkowania produktów ze skóry naturalnej, aby zapobiec nieestetycznym pęknięciom i zniszczeniom niemożliwym do naprawy.

Skóra nie lubi wilgoci

Nie da się całkowicie uniknąć zawilgocenia akcesoriów, których używamy na co dzień. Jednak w przypadku skóry naturalnej ważny jest sposób, w jaki je suszymy. Męskie i damskie paski skórzane oraz inne dodatki nie lubią agresywnego suszenia za pomocą gorącego strumienia powietrza. Należy trzymać je z dala również od suszarek bębnowych i rozgrzanych kaloryferów. Przesuszona skóra łatwo będzie ulegała pęknięciom. Najlepszym sposobem suszenia akcesoriów skórzanych jest wstępne usunięcie wilgoci za pomocą ręcznika papierowego lub ligniny, a następnie położenie paska lub torebki na chłonnym ręczniku do naturalnego wyschnięcia.

Impregnacja to podstawa

Dodatki ze skóry naturalnej znacznie dłużej zachowają trwałość i piękny wygląd, jeśli zastosujemy regularną impregnację. Przeznaczone do tego celu preparaty można znaleźć w sklepach kaletniczych, obuwniczych, a także jeździeckich. Są to substancje na bazie wosków, które wnikając w powierzchnię skóry, chronią je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. O ile impregnacja obuwia jest czymś oczywistym, to w przypadku innych akcesoriów ze skóry często o tym zapominamy. Tymczasem pasek skórzany, który poddamy impregnacji, stanie się bardziej elastyczny i przez to mniej podatny na pęknięcia, powstające podczas użytkowania. Impregnowanie podnosi również odporność skóry na wilgoć oraz sprawia że łatwiej usuwa się z niej uporczywe plamy.

Damskie paski skórzane i inne dodatki – jak je przechowywać?

Umiejętne przechowywanie akcesoriów ze skóry naturalnej ma również znaczący wpływ na ich trwałość. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby przeznaczyć im miejsce suche ale zabezpieczone przed zbyt wysoką temperaturą i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Przestronna szuflada w szafie lub garderobie będzie idealna. Warto również dbać o zachowanie naturalnego kształtu skórzanych dodatków. Buty wypełniamy od środka pogniecionym papierem, lub umieszczamy je na prawidłach. Skórzanym torebkom również warto zapewnić wypełnienie, jeśli nie są używane regularnie. Ciężkich toreb nie wieszamy na dłuższy okres czasu, aby zapobiec pęknięciom ich paska. Natomiast paski skórzane do spodni przechowujemy skręcając je lekko w spiralę, zgodnie z naturalnym kształtem. Należy unikać prostowania paska na siłę i wieszania go na wieszaku, gdyż łatwo ulegnie on wówczas odkształceniom i pęknięciom.

W przypadku bardzo zniszczonych akcesoriów ze skóry warto udać się do dobrego kaletnika, aby sprawdzić, czy daną rzecz uda się jeszcze uratować. Natomiast znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto już na etapie zakupu zaplanować sposób przechowywania i pielęgnacji skórzanego dodatku.

george-pagan-iii-pubbvhbhv5k-unsplash

Masz wątpliwości? Zapytaj o poradę na forum!

Zostaw Komentarz